Bu yazıda lise düzeyinde Kimya dersi kapsamında laboratuvar çalışmalarında kullanılabilecek deney föylerini bulabilirsiniz. Buradaki deneylerin büyük bir kısmını kendim derslerimde uyguluyorum, ancak bazıları araştırma yaparken internette çeşitli sayfalardan derlediğim -deneme fırsatı bulamadığım- deneyler olabilir.

Deneyler kimi zaman teknik anlamda gelişmiş cihazlar gerektiriyor olsa da marketten alabileceğimiz, küçük bir destekle okullarımıza kurabileceğimiz basit laboratuvar araç-gereçleriyle de yapılabilmektedir. Burada temel amaçlar öğrencilerin dersle günlük hayat arasında ilişki kurmasına yardımcı olmak, kendi elleriye deney düzenekleri kurabilmelerine imkan sağlamak, grup çalışmalarına ortam hazırlamak, deney föyü takip etmek vs olarak değerlendirilebilir. Biraz daha gelişmiş laboratuvar koşullarında ya da dışarıdan alınabilecek daha geniş çaplı desteklerle lise düzeyindeki öğrencilerin araştırma projelerine de katılabilmeleri konusunda onlara yol gösterici olmaya çalışılabilir.

Bu bölümün oluşmasında yıllar önce bana destek olan Kimya Öğretmeni arkadaşım Burcu İLKAR AKDAŞ’a bir kez daha teşekkürlerimi iletiyorum.

Sizler de deneyler bölümüne katkıda bulunmak isterseniz veya benim çalışmalarım da burada yer alsın derseniz benimle iletişime geçebilirsiniz.